Welcome to Avis

Wakacje 2021: Polacy wyruszą na wczasy samochodem, samorządy przygotują dodatkowe miejsca parkingowe

Wakacje 2021: Polacy wyruszą na wczasy samochodem, samorządy przygotują dodatkowe miejsca parkingowe

  • 92% przedstawicieli urzędów miast, gmin oraz urzędów marszałkowskich, zajmujących się turystyką i promocją przewiduje, że w tym roku turyści przyjadą do ich regionu samochodem – wynika z badania przeprowadzonego przez Avis Polska. To o 4 punkty procentowe więcej niż przed ubiegłorocznym sezonem letnich podróży.

 

  • Samorządy dbają o komfort i bezpieczeństwo podróżujących. 59% przeprowadziło inwestycje w infrastrukturę drogową, a 46% deklaruje organizację dodatkowych miejsc parkingowych na wakacje. Oznacza to znaczny wzrost w porównaniu z ubiegłorocznym badaniem, kiedy dodatkowe miejsca parkingowe planowało oddać do użytku 7% ankietowanych samorządów.

 

  •  Pomimo stopniowego rozluźniania pandemicznych obostrzeń w Europie, 68% ankietowanych spodziewa się, że podróże krajowe nadal będą cieszyć się popularnością, a 53% oczekuje znacznego zainteresowania mniej popularnymi destynacjami.

Warszawa, 22 czerwca 2021 – Na tegoroczne wakacje Polacy wyruszą samochodem – przewidują przedstawiciele urzędów miast, gmin oraz urzędów marszałkowskich, zajmujący się turystyką i promocją – wynika z ankiety* przeprowadzonej przez Avis Polska, jedną z wiodących marek wynajmu samochodów. Znaczna część samorządów przygotowuje w związku z tym dodatkowe miejsca parkingowe. Z kolei bezpieczeństwo i komfort podróży zwiększą inwestycje w infrastrukturę, które wykonano na przestrzeni ostatniego roku.


Na wakacje samochodem
Zdecydowana większość, bo aż 92% uczestników ankiety spodziewa się, że samochód będzie najpopularniejszym środkiem transportu tego lata. Podobne badanie Avis Polska przeprowadził przed wakacjami 2020. Wówczas dużej popularności auta jako sposobu na wakacyjną podróż spodziewało się nieco mniej ankietowanych – 88%. Inne badanie, zlecone przez Avis Polska, również potwierdza, że znaczna część Polaków woli indywidualny środek transportu w czasie pandemii. Zadeklarowało to 85% ankietowanych**.


– W trakcie pandemii wiele osób przekonało się o zaletach podróży samochodem, stąd utrzymanie trendu. Jest to indywidualny środek transportu, który pozwala zachować dystans społeczny. Co prawda obecnie rośnie liczba zaszczepionych, a zatem możemy mieć nadzieję na stopniowe wychodzenie z pandemii, jednak wciąż zalecana jest ostrożność. Samochód, który pozwala uniknąć kontaktu z przypadkowymi osobami to rozsądny wybór – komentuje Sascha Hümmerich, dyrektor generalny Avis Budget Group na Polskę i Czechy.

– Aby zapewnić podróżującym maksimum bezpieczeństwa, wdrożyliśmy dodatkowe procedury mycia i dezynfekcji aut. Zależy nam również, aby podróżujący mogli dokonywać rezerwacji bez obaw. Dlatego znieśliśmy opłaty za zmianę lub anulowanie rezerwacji, dokonywanych co najmniej 24 godziny przed dniem rozpoczęcia wynajmu w przypadku wyboru opcji „zapłać online” – podkreślił Sascha Hümmerich.

 

 


Bezpieczniej i wygodniej na polskich drogach


Dla komfortu i bezpieczeństwa podróży bardzo ważna jest jakość infrastruktury drogowej. Inwestycje w jej poprawę, takie jak renowacja dróg czy modernizacja oświetlenia ulicznego, przeprowadzono w minionym roku na terenie 59% badanych samorządów.
Spodziewając się znacznej liczby turystów, blisko połowa spośród nich przygotuje dodatkowe miejsca parkingowe. Takie plany potwierdziło 46% badanych, co oznacza znaczny wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy więcej miejsc do parkowania w ankiecie Avis wskazało jedynie 7% samorządów.

– Większa liczba miejsc parkingowych na wakacje to bardzo dobra wiadomość. Przełoży się to na znacznie większy komfort podróży. Podczas pandemii wiele osób wybiera indywidualny środek transportu i ma okazję przekonać się o jego zaletach – nie tylko pod kątem zachowania dystansu społecznego. Samochód daje znacznie większą swobodę podróży. Pozwala rozpocząć podróż o dowolnej porze – turysta nie musi dostosowywać planów do rozkładu jazdy autobusu czy pociągu – komentuje Sascha Hümmerich.


Wybierzemy wczasy w Polsce
Jak przewidują eksperci zajmujący się turystyką i promocją w samorządach, podróżujący będą wybierać wakacje w kraju. Dużego zainteresowania wczasami w Polsce spodziewa się 68% badanych. Pandemia spowodowała również wzrost zainteresowania mniej popularnymi destynacjami. Kontynuacji tego trendu w tegoroczne wakacje oczekuje 53% uczestników ankiety.


– Podróżujący do miejsc z dala od zgiełku to grupa turystów, która chętniej wybiera samochód jako środek transportu. Autem możemy dojechać w praktycznie każde miejsce oraz zwiedzać lokalne atrakcje turystyczne, do których nie dociera komunikacja publiczna. Osoby, które nie posiadają własnych czterech kółek lub po prostu chcą podróżować nowym, bezpiecznym i wygodnym autem, mogą zdecydować się na wynajem – stwierdza Sascha Hümmerich z Avis Budget Group.

 

 

O badaniach
*Ankieta online przeprowadzona przez Avis Polska na próbie 41 przedstawicieli urzędów miast, gmin oraz marszałkowskich zajmujących się turystyką i promocją danego regionu.
**Badanie przeprowadzone przez SW Research dla Avis Polska

O Avis:

Avis Budget Group, Inc. to wiodący dostawca usług wynajmu aut. Jego marki – Avis i Budget, posiadają łącznie ponad 11 tys. punktów wypożyczalni w około 180 krajach na całym świecie. Należący do Grupy Zipcar to światowy lider carsharingu, z którego oferty korzysta ponad milion użytkowników. Większość wypożyczalni Avis Budget Group znajduje się w Ameryce Północnej, Europie oraz w Australii. Działa również w oparciu o licencje w innych regionach świata. Avis Budget Group zatrudnia łącznie około 30 tys. pracowników.


Avis Car Rental działa od 1946 roku. Jest jedną z najbardziej znanych i największych na świecie marek wypożyczalni samochodów z około 5 500 oddziałami w około 170 krajach. Avis szczyci się długą historią innowacji w branży wynajmu samochodów i jest jedną z czołowych marek pod względem lojalności klientów. Avis należy do Avis Budget Group, Inc., notowanej na NASDAQ, która działa i licencjonuje swoją markę na całym świecie. Oddział Avis w Polsce funkcjonuje od 1991 roku.


Więcej informacji na: www.avis.pl
 

Więcej informacji udziela:

 

O Avis:

Avis działa od 1946 roku. Jest jedną z najbardziej znanych i największych na świecie marek wypożyczalni samochodów z około 5 500 oddziałami w około 170 krajach. Avis szczyci się długą historią innowacji w branży wynajmu samochodów i jest jedną z czołowych marek pod względem lojalności klientów. Avis należy do Avis Budget Group, Inc., notowanej na NASDAQ, która działa i licencjonuje swoją markę na całym świecie. Oddział Avis w Polsce funkcjonuje od 1991 roku.

Więcej informacji na: www.avis.pl

 

Dodatkowych informacji udziela:

 

Kontakt:
Weber Shandwick

Mateusz Kmita
E-mail: mateusz.kmita@webershandwick.pl
M +48 502 255 680

 

Michal Pelczynski

E-mail: michal.pelczynski@webershandwick.pl